Sıkça Sorulan Sorular

 
Piercing için delim öncesinde kulağı uyuşturuyor musunuz?
Delim işlemi öncesinde bölgeyi sprey yardımıyla uyuşturuyoruz. Bu sayede misafirlerimiz acısız bir delim tecrübesi yaşıyor.
 
Piercing uygulaması için nasıl ücretlendiriliyoruz? Online alışveriş yöntemiyle piercing satın aldığımızda delim için ne zaman mağazaya gitmemiz gerekiyor?
Abidin Kuyumculuk’ tan piercing satın alan müşterilerimizden ücret talep etmiyoruz. Ancak işlem öncesinde Abidin Kuyumculuk’ a ulaşarak randevu alınması gerekiyor.

Piercing delimi gerçekleştirdikten sonra piercingi ilk olarak ne zaman kulağımdan çıkarıp burayı boş bırakabilirim?
Bu durum kişiden kişiye değişiklik gösterebildiği gibi çoğu zaman en az bir yılda mümkün olmaktadır. Eğer delim işlemi kıkırdaklı bölgelere uygulandıysa bu süreç daha da uzun sürecektir.
 
Piercing delimi gerçekleştikten sonra duşa girebilir miyim?
Uygulamanın olduğu ilk gün duşa girmek uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Bir sonraki gün duşa girebilirsiniz.

Piercing deliminin ardından uçakla seyahat edebilir miyim? Tatilden sonra mı delim işlemini gerçekleştirmeliyim?
Piercing delimi sonrasında uçakla seyahat edebilirsiniz. Bölgenin bakımını düzenli olarak tekrarladıkça ve yüzmediğiniz takdirde herhangi bir durumla karşılaşmayacaksınız.

Piercingimi delim işlemi gerçekleştirdikten ne kadar zaman sonra değiştirebilirim?
Bu durum iyileşme süreci doğrultusunda kişiden kişiye ve delinen noktaya göre farklılık gösterir. Delim öncesinde uzmanımıza danışabilirsiniz.

Piercing delimi sonrasında doktora görünmeli miyim?
Küçük bir iltihaplanma olduğunu düşünüyorsanız evde tedavi edilebilecektir. Fakat piercinginiz yerinden hareket etmiyorsa, kulağınızın içerisinde kaldıysa, delinen bölgenin dışına doğru enflamasyon veya kızarıklık yayılıyorsa, ateşinizin olması durumunda, kendiniz tedavi ettiğiniz ve 2 gün içerisinde düzelmemesi halinde tıbbi bir yardım almanızı gerekecektir.
 
Delinen bölge enfekte olduğunda nasıl bir durum ile karşılaşırım?
Piercingli bir bölge enfekte olduğunda ağrı ve hassasiyet hissedilirken, kızarma, şişlik, sarı ve irinli olan bir akıntı, kaşıntı ve yanma gibi durumlarla karşılaşılabilmektedir.

Delinen bölge enfekte olursa evde hangi yöntemle tedavi edebilirim?
Küçük bir iltihaplanma olduğunu düşünüyorsanız evde tedavi edilebilecektir. Fakat kıkırdaklı bölgeye uygulanan piercinglerin enfekte olması durumunda tıbbi yardım gerektirebilir. Küçük bir enfeksiyonla karşılaştığınızı düşünüyorsanız; öncelikle ellerinizi yıkayarak işe başlamalısınız. Delinen bölge ve çevresinin tuzlu su yardımı ile günde 3 defa sterilize edilmesi gerekir. Sterilizasyon sonrasında kulak memenizin ön ve arka kısmını (pamuk lit bırakabileceğinden) kağıt havlu ile kurulayın. İltihaplanma tamamen geçtikten sonra da bölgenin iyileşme süreci tamamlanana kadar günde iki kez sterilizasyona devam edin. Tuzlu suyu, ¼ çay kaşığı tuzu bir bardak içme suyuna karıştırarak elde edebilirsiniz. Antibiyotikli kremlerin, alkol ve hidrojen peroksit kullanılması durumunda cilt tahriş olabilir ve iyileşme süreci gecikebilir. Bunları bölgeye lütfen uygulamayın. Piercinginizi çıkarmayın çünkü bu durum deliğin kapanması ve enfeksiyonun içeride kalmasına sebep olabilir. Kulak memesinin iyileşme süreci 1,5-2 ay kadar sürebilmektedir.

Gebelik durumunda ya da emzirirken piercing delimi yaptırılabilir mi?
Uygulama sonrasında enfeksiyon riski bulunduğu için gebelik ve emzirme döneminde delim işlemini gerçekleştirememekteyiz.

Alkol tüketiminden sonra delim uygulaması yapılabilir mi?
Alkol, kanı sulandırma özelliğine sahiptir. Bu durum bölgenin şişmesi ya da kızarıklığa neden olabilir. Bu sebeple işlem öncesinde alkol tüketimini önermemekteyiz.

Piercing arkalığı değiştirilmeli mi? Değiştiriliyorsa ne kadar aralıkla değiştirmeliyim?
Delim sonrasında kulağın küpe arasında sıkışmaması için uzun bir bar kullanılmaktadır. Böylece kulak, iyileşme sürecini daha hızlı tamamlar. Delimden 1 ay kadar sonra kontrole gelerek daha kısa bir bar ile değişiklik yapabilirsiniz.

Delim sonrasında bölgeyi nasıl temizlerim?
Bölgenin iyileşme süreci tamamlanana kadar günde dört seferden fazla olmayacak şekilde sterilizasyon gerçekleştirilmelidir. Tuzlu sudan oluşan bir sprey veya serum fizyolojik ile temizlenebilir. Bu işlem yavaşça ve bölgenin yumuşamasını bekleyerek yapılmalıdır. Birkaç dakika bekledikten sonra tekrardan sprey aynı yere uygulanır. Kabuklanma olması durumunda bu kabuk koparılmamalıdır. Şampuan ve duş jelleriyle temizleme işleminin yapılması önerilmez.
 
Kulağım ne kadar zamanda iyileşir?
Bu süre kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bölgeye elle temas edilmemeli, üzerine yatılmamalı ve sterilizasyon düzenli aralıklarla gerçekleştirilmelidir. Tabanca ile delinen kulaklar anjiokat iğne yardımı ile delinen kulağa göre daha geç iyileşir. Düzenli bakım yapılması halinde bölge daha kısa sürede iyileşecektir.

Delim işlemini kaç yaşından itibaren uyguluyorsunuz? 
18 yaşının altındakiler için bu uygulama ebeveynleriyle birlikte gelmeleri durumunda gerçekleştirilmektedir.

Aynı gün birden fazla delim yaptırabilir miyim?
Delim yapılan kulağın üzerine yatılmaması tavsiye edildiği için her iki kulağın delinmesini önermiyoruz. Fakat tek kulağa birden fazla delim yapılabilmektedir.
Abidin