Piercing Hakkında Herşey

 

Piercing Hakkında Her şey

Kelime kökeni olarak sivri uçlu bir cisimle delme anlamına gelen pierce kelimesi kulağın kıkırdaklı kısmının delinmesi işlemidir. Aynı zamanda bu alanda kullanılan kullanılan küpeler de piercing olarak adlandırılmaktadır. Bugün, kulağın istenen her alanına piercing yapılmaktadır. Abidin Kuyumculuk’ u ziyaret ederek çalıştığı piercing uzmanlarıyla delinecek bölgeye karar verip uygulamayı gerçekleştirebilirsiniz.

Abidin Kuyumculuk’ un ürettiği piercingler diğer küpelere göre farklı bir şekilde üretilerek kilit mekanizması elde edilir. Bu vidalı mekanizma sayesinde piercing bölgeye sabitlenir. Markamızın tasarladığı tüm piercing modelleri altındır. Altın piercing, içeriğinde nikel kullanılmadığı gibi alerjik tepki göstermemek adına bu yöntemle üretilmektedir. Piercinglerde kulağın içinden geçerek dış kısma uzanan sivri kısmı pürüzsüz bir şekilde elde edilir. Çünkü pürüz, küpenin bu alanında bakterilerin üremesine ve dolayısıyla enfeksiyona ol açabilir. Kıkırdaklı kısımda kullanılan piercingleri küpelerden ayıran diğer özelliği ise arkalıklarının bar şeklinde üretilmesidir. Her kulak yapısının farklı olması açısından 5, 6 ve 8 mm şeklinde üretilmektedir. Genellikle bu bar uzunluklarından 8 mm olan tercih edilir. Bunun sebebi kulağın küpe ve arkalığı arasında sıkışmaması ve iyileşme sürecinin hızlanmasıdır. Delinen bölgenin iyileşme süreci tamamlanınca uzun bar kısaltılabilir.

 

Piercing Modelleri Nelerdir?

Abidin Kuyumculuk’ un uyguladığı piercing bölgeleri helix ve anti helix, iç conch ve dış conch, daith, rook, snug, orbital, tragus ve anti tragus, kulak memesi, köprü, transverse lobe, vertical tragus, tünel, vertical köprü, vertical lobe, kaş, dudak, burun, bridge ve septumdan oluşmaktadır.

Helix piercing modeli, kulağın dış kıkırdak dokusu boyunca delinmesi işlemidir. Delim uygulaması, kıkırdaklı doku olduğu için kanül iğne ile yapılmaktadır. Tabanca ile de delim yapılabilmektedir. Fakat tabanca daha riskli ve acı verici bir seçenek olacaktır. Bölgeye genellikle bar kalınlığı 1.2 mm olan düz bar veya halka piercinler uygulanmaktadır. Delim sonrasında kıkırdak dokuda kan akışı çok az olduğundan iyileşme süreci 2-6 ay arasında sürebilir. Ayrıca delimden sonraki ilk birkaç gün basınç ağrısına da neden olabilmektedir. Bu alan saçın olduğu bölgeye daha yakın olduğu için enfeksiyonlanmaya yatkındır. En az ilk üç hafta boyunca delim uzmanımızın önerdiği kremi kullanmalı ve bu uygulamayı her seferinde ellerinizi yıkadıktan sonra gerçekleştirmeniz gerekir.

 

İç conch, kulak kepçesinin alt bölümünün delinmesi işlemidir. Dış conch ise kulak kepçesinin üst bölümündeki kıvrıma kadar olan bölgenin delinmesidir. Kıkırdaklı bölge olduğu için işlem kanül iğne ile yapılır. Tabanca ile delime uygun bir bölge değildir. Bu bölgede genellikle 1.2 mm boya sahip olan düz bar veya labret piercingler kullanılmaktadır. Delim sonrasında, iç conch kıkırdak doku daha kalın bir yapıda olduğu için 3-8 ay aralığında sürmektedir. Dış conch ise kan akışı az olduğundan 2-6 ay gibi bir sürede iyileşme gösterebilir. Ayrıca birkaç gün basınç ağrısına da neden olabilir. En az ilk üç hafta boyunca delim uzmanımızın önerdiği kremi kullanmalı ve bu uygulamayı her seferinde ellerinizi yıkadıktan sonra gerçekleştirmeniz gerekir.

Daith, rook ve snug piercing modellerinden daith, üst kulak kepçesinin üst kulak kepçesindeki yatay köprünün dikey olarak delinmesidir. Rook piercingde iç ve dış kepçe arasındaki sırt dikey olarak delinir. Snug piercingde ise kulağın iç kıkırdak halkası yatay olarak delinir. Delim yapılacak bu yerler kıkırdaklı doku olduğu için kanül iğne ile işlem gerçekleştirilmektedir. Tabancaya uygun bir bölge değildir. Genellikle bar kalınlığı 1.2 mm olan muz veya halka piercngler uygulanır. Daith piercing her kulak yapısı farklı olduğu için ve dolayısıyla bu bölge de küçük olabileceğinden uygulanması kolay bir bölge değildir. İyileşme süreçleri ortamalar 4- 8 ay aralığında tutulmaktadır. Snug piercing için kulağın bu bölümünün belirgin olması gerekir. İyileşme süreci 6-8 ay sürebilmektedir. Rook piercingin uygulanması daith piercinge oranla daha zordur. İyileşme süreci 6-8 ay sürebilmektedir. En az ilk üç hafta boyunca delim uzmanımızın önerdiği kremi kullanmalı ve bu uygulamayı her seferinde ellerinizi yıkadıktan sonra gerçekleştirmeniz gerekir.

Orbital piercing, kulağın istenilen uygun bir yerine iki veya tek delim yapılarak tek top halka takılmasıdır. Orbital piercing için önce ayrı ayrı iki piercing takılmaktadır. İyileşme süreci tamamlandıktan sonra tek halka ile piercing tamamlanır. Delim işlemi, kıkırdak doku olduğundan kanül iğne ile yapılır. Bölgeye genellikle bar kalınlığı 1.2 mm olan minimum 14mm tek top halka piercingler uygulanır. Delim sonrasında kıkırdak dokuda kan akışı çok az olduğundan iyileşme süreci 2-6 ay sürebilir. Ayrıca birkaç gün basınç ağrısına da sebep olabilir. En az ilk üç hafta boyunca delim uzmanımızın önerdiği kremi kullanmalı ve bu uygulamayı her seferinde ellerinizi yıkadıktan sonra gerçekleştirmeniz gerekir.

Tragus ve anti tragusda tragus piercing, kulak kanalının girişindeki üçgen kıkırdak dokuya uygulanır. Anti tragus, kulak kanalının karşısındaki üçgen kıkırdak dokuya uygulanır. Delim işlemi, kıkırdak doku olduğundan kanül iğne ile yapılır. Tabanca ile delim yapmaya uygun bir yer değildir. Bölgeye genellikle bar kalınlığı 1.2 mm olan düz bar, halka labret veya muz piercingler uygulanır. Delim sonrasında kıkırdak dokuda kan akışı çok az olduğundan iyileşme süreci 2-6 ay sürebilir. Tragus kulak kanalının girişinde olduğundan kir biriktirmeye müsaittir. Anti tragus temiz tutulması daha kolay bir bölgedir. En az ilk üç hafta boyunca delim uzmanımızın önerdiği kremi kullanmalı ve bu uygulamayı her seferinde ellerinizi yıkadıktan sonra gerçekleştirmeniz gerekir. Unutmayın, tragus deldirdiğinizde kulak kanalına takılan kulaklıklarda sorun yaşayabilirsiniz.

Kulak memesinde delim işlemi kanül iğne veya tabancayla yapılabilir. Bölgeye bar kalınlığı 0,8 mm’ den 200 mm’ ye kadar olan düz bar veya halka piercingler uygulanır. İyileşme süreci 1-4 ay aralığında sürebilir. Kullanılmadığı zamanlarda en kolay kapanan bölgedir. En az ilk üç hafta boyunca delim uzmanımızın önerdiği kremi kullanmalı ve bu uygulamayı her seferinde ellerinizi yıkadıktan sonra gerçekleştirmeniz gerekir.

Köprü, kulak kepçesinin sol ve sağ dış kenarından delinerek tek bir düz bar piercing ile birleştirilmesidir. Köprünün duruşu isteğe bağlı olarak değişik şekillerde yapılabilir. Köprü piercing için önce ayrı ayrı iki piercing takılır. İyileşme sürecinden sonra 1.6 mm düz bar ile köprü piercing tamamlanır. Delim işlemi kıkırdak doku olduğundan kanül iğne ile yapılır. Bölgeye genellikle bar kalınlığı 1.6 mm olan düz bar piercingler uygulanır. Delim sonrasında kıkırdak dokuda kan akışı çok az olduğundan iyileşme süreci 2-6 ay sürebilir. Ayrıca bir kaç gün basınç ağrısına da neden olabilir. En az ilk üç hafta boyunca delim uzmanımızın önerdiği kremi kullanmalı ve bu uygulamayı her seferinde ellerinizi yıkadıktan sonra gerçekleştirmeniz gerekir.

Transverse lobe, kulak memesinin yatay şekilde delinmesidir. Delim işlemi (intraket) kanül iğne ile yapılır. Bölgeye, genellikle bar kalınlığı 1.2mm olan halka veya muz piercingler uygulanır.

Vertical tragusta, tragus kulak kanalının girişindeki üçgen kıkırdak dokunun dikey delinmesidir. Delim işlemi (intraket) kanül iğne ile yapılır. Bölgeye, genellikle bar kalınlığı 1.2mm olan halka veya muz piercingler uygulanır.

Tünel, kulak memesinin 0.8mm ile 2.0mm arası delindikten sonra bir boy büyük piercing ile genişletilmesidir. Kulak memesi, (intraket) kanül iğne ile delinir. Bar kalınlığı 0,8mm 1.0mm 1.2mm 1.6mm maksimum 2.0mm olan düz bar piercing takılır. Minimum 2 hafta sonra takılan piercingin bir boy büyüğü ile değiştirilir. Bu sırayla istenilen boya kadar gidilir. İkinci aşamayı kişi kendisi de yapabilir. Delim sonrasında iyileşme süreci 3-8 ay sürebilir. En az ilk üç hafta boyunca delim uzmanımızın önerdiği kremi kullanmalı ve bu uygulamayı her seferinde ellerinizi yıkadıktan sonra gerçekleştirmeniz gerekir.

Vertical köprü, kulak memesinin dikey şekilde delinmesidir. Delim işlemi (intraket) kanül iğne ile yapılır. Bölgeye, genellikle bar kalınlığı 1.2 mm olan düz bar piercingler uygulanır.

Vertical lobe, kulak memesinin dikey şekilde delinmesidir. Delim işlemi (intraket) kanül iğne ile yapılır. Bölgeye, genellikle bar kalınlığı 1.2mm olan düz bar piercingler uygulanır.

Kaş piercingi, kaşın istenilen yerinin, dikey, yatay veya açılı delinmesidir. Delim işlemi, (intraket) kanül iğne ile yapılır. Tabanca ile delim yapmaya uygun bir yer değildir. Bölgeye, bar kalınlığı 1.2mm olan muz piercingler uygulanır. Delim sonrasında iyileşme süreci 3-6 ay sürebilir. En az ilk üç hafta boyunca delim uzmanımızın önerdiği kremi kullanmalı ve bu uygulamayı her seferinde ellerinizi yıkadıktan sonra gerçekleştirmeniz gerekir.

Dudak piercingleri, labret, monroe, madonna, medusadır. Labret, dudağın alt kısmının istenilen bir yerinden delinmesidir. Monroe, dudağın üst kısmının sol tarafından delinmesidir. Madonna, dudağın üst kısmının sağ tarafından delinmesidir. Medusa, dudağın üst kısmının ortasından delinmesidir. Delim işlemi, (intraket) kanül iğne ile yapılır.Tabanca ile delim yapmaya uygun bir yer değildir. Bölgeye, bar kalınlığı 1.2mm olan labret piercingler uygulanır. Delim sonrasında iyileşme süreci 1-2 ay sürebilir. En az ilk üç hafta boyunca delim uzmanımızın önerdiği kremi kullanmalı ve bu uygulamayı her seferinde ellerinizi yıkadıktan sonra gerçekleştirmeniz gerekir. Ayrıca ilk iki hafta alkol ve sigara içmemeniz tavsiye edilir.

Burun piercigi, burnun sağ veya solunun delinmesidir. Delim işlemi, (intraket) kanül iğne ile yapılır. Tabanca ile de delim yapılabilir ancak daha riskli ve acı vericidir. Bölgeye, bar kalınlığı 0,8mm 1,0mm veya 1.2mm olan düz bar ya da halka piercingler uygulanır. Delim sonrasında iyileşme süreci 1-2 ay sürebilir. En az ilk üç hafta boyunca delim uzmanımızın önerdiği kremi kullanmalı ve bu uygulamayı her seferinde ellerinizi yıkadıktan sonra gerçekleştirmeniz gerekir. Ayrıca ilk iki hafta sigara içmemeniz tavsiye edilir.

Bridge piercing, burunun, iki göz arasına gelen bölümünün yatay veya dikey delinmesidir. Delim işlemi, (intraket) kanül iğne ile yapılır. Tabanca ile delim yapmaya uygun bir yer değildir. Bölgeye, bar kalınlığı 1.2mm olan muz piercingler uygulanır. İyileşme süreci 2-6 ay sürebilir. En az ilk üç hafta boyunca delim uzmanımızın önerdiği kremi kullanmalı ve bu uygulamayı her seferinde ellerinizi yıkadıktan sonra gerçekleştirmeniz gerekir.

Septum piercing, burunun sağ ve sol hava yolunu ayıran duvarın delinmesidir. Delim işlemi, (intraket) kanül iğne ile yapılır. Tabanca ile delim yapmaya uygun bir yer değildir. Bölgeye, bar kalınlığı 1.2mm olan halka ve muz piercingler uygulanır. Delim sonrasında iyileşme süreci 1-2 ay sürebilir. En az ilk üç hafta boyunca delim uzmanımızın önerdiği kremi kullanmalı ve bu uygulamayı her seferinde ellerinizi yıkadıktan sonra gerçekleştirmeniz gerekir. Ayrıca ilk iki haftasigara içmemeniz tavsiye edilir.

 

Piercing Uygulaması Nasıl Yapılır?

Piercing delim işlemi bölgeye göre de değişiklik gösterebileceği gibi ya tabanca ya da iğne tercih edilerek gerçekleştirilmektedir. Fakat tabanca delim işlemini gerçekleştirirken kıkırdağın parçalanmasına sebep olabilmektedir. İğne bu yönteme oranla daha sağlıklı ve ağrısız yöntemdir. Ayrıca iğne tercihi enfeksiyon riskini en aza indirmektedir. Abidin Kuyumculuk’ un çalıştığı piercing uzmanları delim öncesinde seçilen bölgeyi işaretleyerek kısa sürede ve kusursuz bir delim gerçekleştirmektedir.

 

Steril Bir Ortam Yaratıyor Musunuz?

Delim işlemi öncesinde satın aldığınız piercing sterilizayon işlemini gerçekleştirileceği cihazda UV ışınlarına maruz kalıyor. Bu ışınlar küpeyi sterilize hale getiriyor. Ardından da delimin yapılacağı alan sterilize ediliyor. İşlem sırasında tek seferliğe mahsus kullanılan anjiokat iğne paketinden çıkarılıyor. Delim işlemi gerçekleştikten sonra kulak yeniden dezenfekte edilerek küpe bu bölgeye takılıyor. Uygulama tamamlandığında bölgenin temiz tutulması ve iyileşme süreci ile ilgili bilgilerin yer aldığı kullanım talimatını teslim ediyoruz.

 

Kulak Ne Kadar Zamanda İyileşir?

Bu durum kişiden kişiye ve uygulama ardından yapılan bakıma ayrıca delinen bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Delinen bölgede kıkırdak yoğunsa iyileşme süreci geç olacaktır. Kulağın iyileşme sürecinde düzenli sterilizasyon iyileşme sürecini hızlandırarak enfeksiyon riskini minimuma indirmektedir.

 

Piercing Delindiğinde Bakımını Nasıl Yapabilirim?

Bölge tamamıyla iyileşene dek günde 3 defa bölgenin temizlenmesi önerilmektedir. Piercinginizi tuzlu su çözeltisi veya tuzlu su spreyi ile ıslatılmış steril gazlı bez ile bölgeyi tahriş etmeden temizleyebilirsiniz. Günde 3 seferden fazla temizlememelisiniz. Sterilizayonun ardından bölgenin nemi alınmalı aksi halde bakteri üremesine sebep olabilir. Bu uygulamayı kağıt havlu yardımı ile gerçekleştirebilirsiniz.

 

Abidin Kuyumculuk’ un Piercinglere Bakışı

Günlük sokak stili gün geçtikçe kendinden daha çok söz ettirmeye ve tercih edilmeye sebep oldu. Önceleri sokak stiline karşı farklı bir bakış açısı bulunuyorken bugün, daha dikkat çekici bir görünüme sahip. Kullanılan aksesuarlarlaysa bu stil daha da şekilleniyor ve kişilere özgü hale geliyor. Özellikle de son yıllarda küpe kombinleri oldukça şekillenmeye ve çeşitlenmeye başladı. Değerli taşların da küpelerde yerini almasıyla birlikte altın ve pırlanta ile piercinglere yeni bir soluk geldi. Bu çağdaş izlenimi piercing modellerinde ön plana çıkarmayı hedefleyen Abidin Kuyumculuk, tasarımlarıyla piercingleri bir üst seviyeye taşıyor. Piercingleri, kulak sağlığınız açısından üretim standartlarını ele alırken kullanım kolaylığını da göz önünde bulunduruyor. Sokak stili ve lüks kullanımı kulak için ürettiği mücevherlerinde ön plana çıkarıyor. İşlemi gerçekleştiren uzmanları ise son derece profesyonel… Abidin Kuyumculuk delim öncesinde ve sonrasındaki her aşamayı sizin için düşünüyor.

Abidin