932 SOKAK NO:3/A KEMERALTI - İZMİR

Pırlanta, doğal elmas madeninin kesilerek özel şekil verilmiş halidir. Taşa, kesimi ve şekline göre elmas ya da pırlanta adı verilir. Doğal elmas madeni, kesim yüzeyi daha fazla ve alt kısmı kubbe gibi olan özel bir formda kesildiğinde daha ışıltılı olan "pırlanta"ya dönüşür. Elmas ile pırlanta arasındaki fark elmasın kesim yüzeyinin daha az ve alt kısmının düz olmasıdır.

"Pırlanta ne demek" sorusunu yanıtladıktan sonra şimdi de pırlanta kalitesi nasıl anlaşılır? sorusuna yanıt arayalım: Pırlanta özellikleri bakımından birçok farklı seçeneğe sahiptir. Bu nedenle pırlanta yüzük alırken dikkat edilmesi gerekenler “4C” şeklinde adlandırılır: Kesim (cut), renk (colour), karat ağırlığı (carat weight), berraklık (clarity). Bu 4 özelliğe ek olarak, taş şekillerine de değineceğiz. Şimdi bu özelliklere yakından bakalım:

1-Pırlanta Kesimleri

Kesim, elmas üzerinde insan eliyle yaratılan tek özelliktir. Pırlantanın göz kamaştırıcı ışıltısı, kesimin ustalığına ve kullanılan teknolojiye bağlıdır. Kesimin hassasiyeti ve inceliği, pırlantanın ışığı yansıtma ve kırma oranlarını belirler.

Kesim ne denli iyiyse, pırlantanın parlaklığı, ışıltısı o denli artar.Doğru oranlarda kesilmiş pırlantanın bir yüzeyinden giren ışık diğer yüzeyinden yansır ve dağılarak "taç" denilen üst kısmından yayılır. Kesim çok derinse, ışığın bir kısmı pırlantanın "külah" olarak adlandırılan alt kısmından kaçar. Kesimin yeterince derin olmaması da ışığın külahtan kaçmasına yol açar ve pırlantanın yeterince parlamamasına neden olur. İyi kesilmiş, en kaliteli pırlanta, parlaklığını en iyi yansıtan doğru açılardaki yüzeylerden (faset) oluşur.

1-Pırlanta Kesimleri

Pırlantaların çoğu renksiz gibi gözükür. Fakat pırlantada renk farkı belli belirsizdir. Bir pırlanta ne kadar renksizse o kadar değerlidir. Pırlanta renk skalasında tamamen renksiz pırlanta yok denecek kadar azdır. Ayrıca çok belirgin renge sahip pırlanta da az bulunur.

Genellikle pembe, kırmızı, sarı ve mavi gibi renkleri olan pırlanta renk sıralaması "diamond" kelimesinin ilk harfi olan "D" harfinden başlayıp "Z" harfine kadar uzanır. Pırlanta hareri, taşın ait olduğu renk skalasını ifade eder. D harfi en beyaz pırlantayı simgeler. Beyazlığı ve renkleri Z'ye doğru değişir ve D renk pırlanta bulmak zordur. Alfabetik sıra ile D'den Z'ye kadar olan harfer pırlantanın renk oranını gösterir. Yine de biz sana fikir vermesi için pırlanta renk kodlarını yandaki tablodan inceleyebilirsiniz.

2-Pırlanta Şekilleri

Pırlantanın şekliyle kesimi aynı şey değildir. Kesimin kalitesi pırlantanın değerini etkiler fakat şekli için tamamen çiftlerin zevki doğrultusunda seçilebilir. En çok karşılaşılan yuvarlak kesimdir. Yuvarlak kesim dışında oval kesim, markiz kesim, damla kesim, kalp kesim, zümrüt kesim pırlanta gibi çeşitler mevcuttur

Pırlanta Karat Ölçüleri

"Karat" sözcüğü, eski mücevher tüccarlarının pırlantalarını tartmak için kullandıkları "carob" adı verilen keçi boynuzu tohumundan gelmektedir. Bu tohumların ağırlığı, şaşılacak derecede birbirine benzerlik gösterir.

Eskiden 1 karatlık pırlanta 1 keçi boynuzu tohumunun ağırlığına eşitti. Günümüzde ise karat 0.2 gramlık (200 mg) standart bir metrik ölçüdür. Her karat 100 eşit puana bölünür. Örneğin; bir çeyrek karat 25 puandır ve 0,25 ct şeklinde yazılır. Türkçe'de bu puanlara "santim" denmektedir.

Özetle karat nedir sorusuna verilecek en net yanıt "pırlanta ağırlığını ölçmek için kullanılan ölçü birimi"dir.

Pırlanta Berraklık Dereceleri

Doğada her elmasın yalnızca kendine özgü bir karakteri vardır. Elması özgün kılan, kristalleşme sürecinde içine karışan diğer minerallerdir. Doğanın parmak izleri olarak nitelendirilen bu ufak partiküllerin sayısı, rengi, yapısı, büyüklüğü ve konumu, elmasın doğallığını gösterir.Doğal izler ne denli az olursa, pırlanta o kadar çok ışık yansıtır ve bu nedenle daha çok değer kazanır.

Doğal iz taşımayan pırlanta bulmak çok zor olduğundan, izi en az olan pırlanta "kusursuza yakın" sayılır. Pırlanta berraklık skalasını yandaki tablodan inceleyebilirsiniz.